Časté otázky


Čo je to LED obrazovka?

LED obrazovka je ako Pixelygigantický televízor, ale s jedným základným rozdielom – každý pixel je vytvorený skupinkou miniatúrnych LED (Light Emitting Diode) – také, ako majú bicyklové svetlá, len sú výkonnejšie.

Každá skupinka týchto LEDiek sa skladá z červenej, zelenej a modrej LED. Rozsvecujú sa tak, aby spolu namiešali správnu farbu. Ak sa pozriete zblízka na váš televízor, uvidíte jednotlivé pixely. Ak sa pozriete zblízka na LED obrazovku, uvidíte množstvo malých svetielok, pretože pixely sú o mnoho väčšie, ale keď sa začnete od obrazovky vzdiaľovať, obraz sa vyjasní a zaostrí.

Takže to nie je LCD obrazovka?

Nie, LCD obrazovky sú o veľa menšie a používajú inú technológiu. Zobrazovacia časť LCD obrazovky je zložená z kvapalných kryštálov a ich ovládacích elektród na nosiči, polarizačných filtrov a zdroja svetla. Kvapalné kryštály umožňujú dynamické riadenie jasu jednotlivých bodov monitora, čo umožňuje zobraziť aj rýchlo sa pohybujúci farebný obraz.

LED televízory – je to to isté ako vaša LED obrazovka?

LED TV je veľmi závádzajúci pojem pre tieto spotrebiče. LED TV nie je LED obrazovka a používa úplne inú technológiu.

Takzvané LED TV sú v podstate veľmi podobné LCD televízorom. Obraz je vytváraný rovnakým spôsobom, u oboch spotrebičov. Rozdielom je, že na podsvietenie sa nepoužívajú trubice, ale jednotlivé LED.

Prečo by som mal uprednostniť LED obrazovky pred LCD obrazovkami?

Tieto dve technológie majú veľmi rozdielne využitie. (Takzvané LED TV sa vyrábajú pre domáce využitie a na princípe LCD, preto ich zaradíme do jednej kategórie) LCD obrazovky sú vhodné pre interiéry, zvyčajne na sledovanie z malých vzdialeností , využitie ako TV alebo PC monitor. LED obrazovky sú vhodné na veľkoplošné využitie a aj pri veľkej pozorovacej vzdialenosti. Dôvody:

Jas: Všetci vieme, že keď na LCD obrazovku zasvieti slnko, nevidíme nič. LED obrazovky majú vysokožiarivé diódy a sú dizajnované špeciálne na exteriérové použitie, kde sa so slnečným prostredím počíta. Toto je kľúčovou výhodou LED obrazoviek. LCD obrazovky sa skrátka nedajú používať v exteriéroch a ani v interiéri často nedosahujú žiadanú efektivitu. Podobne je to aj s videoprojektormi. Keď je tma, sú fajn, avšak cez deň až také použitelné nie sú.

Sila: LED obrazovky sú vytvorené neviditeľným spojením množstva menších modulov. S LCD obrazovkou toto nie je možné – mali by čiernu hranicu okolo každého panelu, boli by veľmi krehké a ich presuny veľmi riskantné. Keď sa kúsok LCD obrazovky obije, je celá nefunkčná. LED obrazovky sú skrátka robustnejšie a jednoducho sa servisujú. Keď sa pokazí jedna dióda, ľahko sa vymení. Vďaka tomuto sú LED obrazovky veľmi efektívne z pohľadu nákladov.

Ak chcete, aby vaša správa vystúpila z davu, použite LED obrazovku. Sú veľké, s vysokým jasom a bohatými farbami.

A čo tak video projektory?

LED SCREENToto je ďalší spôsob veľkoplošného premietania obrazu. Projekčné plátna pre video projekcie fungujú ako kino. Existujú v rôznych veľkostiach, a na rozdiel od LED obrazoviek, sú takmer nepoužiteľné za denného svetla, vo všeobecnosti sa používajú iba v interiéroch. Keďže ich jas je nižší, nemajú taký dramatický vplyv na diváka ako LED obrazovky.

Ak sú však na váš event vhodnejšie video projektory, ozvite sa nám, máme aj tie.

Čo je SMD LED obrazovka?

Zvyčajne sa LED obrazovky skladajú z jednotlivých diód, zo skupiniek červených, zelených a modrých, ktoré spolu vytvárajú jednotlivé pixely a sú pravidelne oddelené. V posledných rokoch sa začala používať aj SMD technológia, vďaka ktorej majú LED obrazovky o veľa lepšie rozlíšenie. SMD LED obrazovky sa skladajú z miniatúrnych diód, veľkosti špendlíkovej hlavičky a sú umiestnené blízko seba tak, že táto skupinka diód má iba zopár milimetrov. Vďaka tomu majú SMD LED obrazovky o veľa nižšiu pozorovaciu vzdialenosť a lepšie rozlíšenie, majú nižší jas a preto sú vhodné práve do interiérov. SMD LED obrazovky sú zvyčajne drahšie, do exteriérov preto odporúčame skôr klasické LED obrazovky.

Čo je to pixel?

Zobrazovacia plocha obrazovky je pokrytá sieťou zobrazovacích bodov. Tieto body sú pixelmi. Ich množstvo, rozloženie a vzájomná vzdialenosť určujú rozlíšenie a kvalitu obrazu.

Pri plnefarebnej obrazovke, pixel je najmenší plne farebný bod, v ktorom sú skombinované tri základné farby (červená, zelená a modrá) ktoré spolu vytvárajú výslednú farbu. Náš kvalitný obraz dosahujeme rozlíšením 2K už pri rozmere 8×4,5m.

V súvislosti s LED obrazovkami sa často spomína aj „pixel pitch“. Čo je to?

Na LED obrazovke označujeme termínom pixel pitch vzdialenosť medzi jednotlivými skupinkami diód, ktoré spolu vytvárajú jeden pixel. Táto hodnota sa udáva v milimetroch. Pohybuje sa od 3mm pre interiérové obrazovky až do 30mm pri exteriérových.

Táto hodnota je veľmi dôležitá pri výbere LED obrazovky. Nie vždy býva výber obrazovky, s čo najnižšou hodnotou pixel pitch, aj najlepšou voľbou. Všetko záleží na predpokladanej pozorovacej vzdialenosti, ktorú budete potrebovať. Taktiež, je to len jedna z mnohých rôznych hodnôt, ktoré pri kúpe treba zvažovať. Nenechajte sa nalákať iba na dobré číslo v tejto jednej kolonke.

Čo je potom virtuálny pixel pitch?

Na mnohých LED obrazovkách sa používa technológia virtuálneho pixel pitch, ktorá umožňuje vzájomné zdieľanie diód medzi pixelmi a tak majú tieto obrazovky lepšie rozlíšenie. Takže ak niekto hovorí o virtuálnom pixel pitch v hodnote 10mm, obrazovka má pravdepodobne reálny pixel pitch 20mm, ale využíva technológiu týchto virtuálnych pixelov.

Virtuálny pixel pitch však nikdy nebude vyzerať ako reálny pixel pitch s rovnakou hodnotou. Takže je lepšie vybrať obrazovku s najmenšou reálnou hodnotou pixel pitch, akú si môžete dovoliť.

Koľko stojí LED obrazovka?

Ponúkame LED obrazovky aj na predaj aj na prenájom. V posledných rokoch tieto technológie tak pokročili, že náklady výrazne poklesli. Dostupné sú rôzne typy, s rôznymi špecifikáciami a pre takmer každý budget. Kontaktujte nás a my vám urobíme presnú cenovú ponuku na obrazovky a príslušenstvo podľa vašich skutočných potrieb.

Keď si prenajmem LED obrazovku, čo na nej môžem premietať?

LED obrazovka po zapojení funguje ako štandardný domáci televízor alebo PC monitor, kde je pomocou videoprocesora možné pripojiť rôzne vstupy. Na príklad VGA, HDMI, DVI, DP, SDI, HD-SDI, Video, Composite.. Zdrojom obrazu môže byť teda aj televízne vysielanie, živý prenos z kamier na podujatí, CD, DVD.

Tipy na využitie:

  • informácie o danej akcii a programe
  • prezentácia o vašej organizácii
  • logá partnerov
  • dynamické pozadie počas programu
  • prenos z kamery
  • akékoľvek video

Ako si vybrať veľkosť obrazovky na event?

Podľa maximálnej vzdialenosti divákov:

Formát obrazovky 3:4

Maximálna pozorovacia vzdialenosť 50 m 75 m 100 m 150 m 200 m 250 m 300 m
Odporúčaná veľkosť obrazovky v m2 5 – 8 11 – 15 20 – 25 35 – 45 50 – 60 70 – 80 90 – 100

Podľa miesta/scény:

Miesto a prostredie taktiež z veľkej časti vplývajú na odporúčanú veľkosť obrazovky (pozitívnym a aj negatívnym spôsobom)

Na príklad, diváci na futbalovom štadióne, sediaci pred obrazovkou veľkosti 8m2, budú mať pocit, že obrazovka je primalá, aj keď vzdialenosť zodpovedá predchádzajúcej tabuľke. Ak bude táto istá obrazovka nainštalovaná na malom námestí alebo v parku, diváci budú mať pocit, že sú pred väčšou obrazovkou.

Potrebná veľkosť obrazovky je preto veľmi variabilná. My vám vždy vieme poskytnúť nejaké odporúčanie, na základe našich skúseností, ak nám dopredu viete povedať konfiguráciu danej inštalácie a druh podujatia.

Aký je potrebný zdroj energie? Ako takýto zdroj zabezpečiť?

LED obrazovky vysielajúce za denného svetla potrebujú približne 1Kva/m2

Aby sme predišli zlyhaniu, už pri inštalácii si nechávame dvojnásobnú rezervu, pretože aj počas vysielania sa nároky na energiu môžu meniť. V technickej špecifikácii každej obrazovky sú uvedené energetické nároky.

Zdrojom energie môže byť:

-priame zapojenie do mestskej el. siete

-generátor s elektronickou reguláciou

Čo je potrebné pri integrácii LED obrazovky do projektu?

Dobrý prístup
Je potrebné preveriť vhodnosť miesta inštalácie a prístup na toto miesto.

Vysielaný program
Za obsah vysielaného programu je vždy zodpovedný klient.

Energia
Za zaobstaranie zdroja energie taktiež nesie zodpovednosť klient. Na požiadanie vieme poskytnúť generátor.

Autorizácie
Klient je vždy zodpovedný za zaobstaranie potrebných povolení a autorizácií na daný event a na inštaláciu zariadení. Klient je taktiež zodpovedný za autorizáciu vysielaného obsahu, ak je to potrebné.

Poistenie
Zodpovednosťou klienta je zabezpečiť organizáciu eventu ako aj poistenia. Odporúčame klientom, aby bol priestor okolo obrazovky zabezpečený bariérami s prístupom iba pre poverené osoby.

Inštalačná konštrukcia
Podľa dohody s klientom, poskytujeme aj konštrukciu na ktorej môže byť LED obrazovka umiestnená.